Herbata, herbatki ziołowe – ważne witaminy.

Historia herbaty

Jak chyba wszystko, co zna świat, również i herbata, wywodzi się z Chin. Znana tam już od tysięcy lat. Na temat herbaty powstawały nawet legendy. Według jednej z nich, już w 2737 roku przed naszą erą, miał odkryć ją nijaki Cesarz Shennong. Stało się to zupełnie przypadkowo. Wedle starych opowieści, cesarz ten, uwielbiał pić gorącą wodę. Pewnego razu, gdy odpoczywał tak w ogrodzie, do kubka wpadł mu liść nieznanego dotąd krzewu. Krzew ten okazał się krzewem herbacianym a smak jaki wtedy miał poczuć cesarz, do dziś zachwyca ludność całego świata.
Czy jest ktoś taki, kto nie lubi rozkoszować się smakiem herbaty? Ta dostojna chwila, która towarzyszy nam każdego dnia. Choć nie zawsze tak było. Niegdyś herbata była uznawana za nektar bogów i podawana wyłącznie na dworach cesarskich.

Jedna, a jednak wiele

Herbata niby jest jedna, ale jej odmian jest całe mnóstwo. I każda z nich zawiera w sobie jakiś sekret. Sekret wyjątkowego smaku, aromatu i nutkę tajemniczości. Co odróżnia jedną odmianę od innej? Otóż różnica ta tkwi w proporcjach pierwiastków wchodzących w jej skład a przez to działaniem, jakie sprawia dana odmiana. Wszystkie odmiany herbat, w swym składzie posiadają, dodającą energii kofeinę. Może w nie aż tak dużym stopniu jak kawa, ale zawsze coś. Udowodniono, że częste picie herbaty, poprzez udział przeciwutleniaczy, pozytywnie wpływa na organizm, chroniąc go przed chorobami serca oraz co ważne, zmianom zdrowych komórek w komórki nowotworowe. Poza tym, herbata ma także właściwości zdrowotne, osłabiające odkładanie się złego cholesterolu w tętnicach a co za tym idzie zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz chorób serca.

Rodzaje herbat

Do najpopularniejszego gatunku herbaty, należy herbata czarna. Herbata ta, powstaje w procesie pełnej fermentacji. Według jednaj z legend, to podczas zbyt długiego transportu zielonej herbaty, doszło do fermentacji a przez to do przypadkowego odkrycia walorów takiej sfermentowanej herbaty. Świat poznał nowy smak i upodobał go sobie po wsze czasy. Okazało się również, że herbata taka zawiera najwięcej teiny, czyli enzymu niezwykle korzystnie wpływającego na obniżenie poziomu hormonu stresu w organizmie. Ciekawostką jest również fakt, że to od czasu parzenia tej herbaty, zależą jej właściwości. Krócej parzona, pobudza. Dłużej, relaksuje. Dla osób lubiących czasem skosztować alkohol, jest także doskonałym lekarstwem na kaca.
Czerwona herbata, to herbata powstała w procesie pół fermentacji liści, dojrzewających nawet kilkadziesiąt lat. Smak takiej herbaty, jest niezwykle charakterystyczny. Poprzez dużą zawartość flawonoidów, znacznie wzmaga usuwanie toksyn z organizmu, pobudzając procesy trawienne oraz uszczelniając ściany naczyń krwionośnych. Utarła się także opinia, że czerwona herbata to pogromczyni tłuszczu.

 

Warto wspomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej zalecie picia czerwonej herbaty. Mianowicie opóźnia ona procesy starzenia, przez co ma duży wpływ na skórę, włosy i paznokcie, chroniąc je i wzmacniając. Podobnie jak herbata czarna, jest ona bogatym źródłem fluoru, wzmacniającym kości oraz chroniącym zęby przed próchnicą.
Herbata biała. Najdroższa wśród herbat. Co sprawia, że tak jest? Być może dlatego, że herbata ta, nazywana jest eliksirem młodości. Uzyskiwana z pączków liści poddawanych na przemian procesom więdnięcia i suszenia. Wyjątkowość białej herbaty, to również jej bogactwo w witaminy C oraz E, a także prawie dwukrotnie większą ilość przeciwutleniaczy, niż np. herbata zielona. Ma także największą skuteczność w przeciwdziałaniu zmianom nowotworowym, chroniąc organizm przed ta straszną chorobą.
Herbata zielona, jako kolejna z odmian, to niemal perfekcyjne lekarstwo na odchudzanie oraz problemy z nerkami. Zwłaszcza pita na noc. Posiada również właściwości uspokajające oraz relaksujące. Katechiny czyli jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy, mają niezwykle istotny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, redukując wchłanianie tłuszczów oraz mobilizują metabolizm do szybszego ich utleniania.

Herbatki ziołowe

Najważniejszą zaletą herbatek ziołowych jest ich dostępność oraz prostota przygotowania. Wystarczy zrobić napar np. z listków melisy czy mięty. Po zalaniu ziół oraz po odczekaniu kilkunastu minut, napój jest gotowy. Herbatki ziołowe można zrobić z bardzo wielu ogólnie dostępnych ziół. Do najpopularniejszych z nich należą np. wymienione już wcześniej mięta i melisa, a także hibiskus, rumianek, koper włoski, tymianek, szałwia, anyż oraz z całej masy innych ziół. Powodem dla którego ludzie od dawien dawna sięgają po zioła, są ich dobrotliwe właściwości. Do tych najważniejszych zaliczamy sprzyjanie profilaktyki zawałów serca oraz obniżenie poziomu cholesterolu, poprzez udział związków polifenoli oraz witamin B1,B2, A, C, oraz K.
Większość herbat ziołowych ma także nieoceniony wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Przemianę materii czy łagodzenie objawów zatrucia.

.

Dodaj komentarz